Mirt (nem) szeret a macska? Ha egy laksban nem csak egy cica van, akkor bizony gyakran szemtani lehetnk morgsokkal teli ldzseknek s puffogssal tarktott pofonosztsoknak.De vajon mirt nem tudnak bkessgben, szeretetben meglenni egyms mellett a hzikedvencek? Gondolhatnnk, hogy a laktelepi cick ingerszegny krnyezete hozza ki bellk a stresszes, agresszv viselkedst- nyilvn van is ebben igazsg. De az keveseknek jut eszbe, hogy mindez annak ksznhet, hogy a macska az embert, klnsen pedig a gazdjt sokkal inkbb trsnak, "anynak" tekinti, mg fajtrsban versenytrsat lthat.
Kihozzuk bellk azt az rzst - gyerekkori lmnyt -, amit anyjuk keltett bennk. Nagyobbak vagyunk nluk, simogat keznk olyan, mint az anyjuk tisztogat nyelve. lbe vesszk, felemeljk, visszk, vjuk s etetjk ket - csakgy, ahogy azt anyjuk tette. Csoda ht, hogy minket sokkal inkbb elfogadnak s szeretnek, mint a hzban rohangl egyb ngylbakat?
Korai szocializci
Vannak azonban olyan cicusok, akikkel brmilyen kedvesek is vagyunk, sosem akarjk igazn viszonozni szeretetnket, nem kvnnak lben lenni, nem krnek a simogatsbl, vagyis tartjk a kt lps tvolsgot. Ezt a viselkedst hajlamosak vagyunk magunkra venni s nmagunkban keresni a hibt. Nem kell ezt tennnk, egyszeren el kell fogadnunk, hogy nem rzi gy jl, kellkppen komfortosan vagy ppen biztonsgban magt cicusunk. Ez a szituci legtbbszr rkbe fogadott macskknl fordul el, akiknek hnyatott sorsuk volt s kptelenek felolddni, mg a gondoskod, szeret krnyezetben sem.
A klykk korai emberhez szoktatsa ugyanis az egyik legfontosabb dolog a ksbbi nyugodt, emberkzpont viselkeds elrshez. Persze ez nem jelenti azt, hogy azok a cick, akik az utcrl kerlnek csaldi krnyezetbe, rkk gyanakvak lesznek, csak hosszabb ideig tart elnyerni bizalmukat s magunkhoz szoktatni ket.
|