Hguttl vjuk ket, de hogyan? Ma mr meg sem lepdnk azon, ha hetente megdl a melegrekord, melyet llatok s emberek egyarnt nehezen viselnek. Az emberek vzfogyasztsa dupljra n, az idsebbek nehezebben mozognak s a szvproblmkkal kszkdk is rosszul viselik ezeket a napokat. Gondoljunk csak bele, llatainknak mg bundjuk is van, amitlen ugyan jl jn, demelegben inkbb gondot okoz, mint vdelmet.
Ahossz szrzet vdi a brt a nap kros sugaraitl, de a nagy hsgben a br nem kpes egszsgesen szellzni, s a vastag bunda alatt a takarrteg elbb beflled, majd a gyulladt felletre egy msodlagos bakterilis fertzs kerl. Ez gennyes brgyulladst okoz. A srlt terlet nagyon rzkeny, fjdalmas, gyakran viszket rzssel s vladktermeldssel jr egytt. Emiatt az ebek gyakrabban vakardznak, rgjk az rintett terletet. Ez a vladk sszeragasztja a szrt, ezzel tovbb rontja a br tovbbi szellzst. Nem beszlve arrl, hogy ennek a vladknak szaga van, amely odavonzza a legyeket s bekpik a terletet. Ezt az llapotot mindenkppen meg kell elzni.
Gyakran elfordul rvidszr llatoknl is ez a jelensg, de szerencsre hamarabb szre lehet venni a bajt. A hossz szr ebek rendszeres polsa, tfslse megfelel, de ha lehetsges a szrzetet nyrra vgassuk le rvidre. Ha esetleg hasonl tneteket vesznek szre kutyjukon, azonnal forduljanak llatorvoshoz, hiszen a br llapota egy fl nap alatt is sokat romolhat.
A kutya is leghet!
A nyr msik nagy problmja a tz nap, ami rnk nzve is veszlyes s kros. Fleg a rvid szr kutykat rinti a legs veszlye, illetve a hossz szr kutyknl az orrht, fl s szemtjk kerlhet veszlybe. Ott, ahol a szr rvidebb, a nap sugarai kzvetlenl rintkeznek a brrel, gy az a terlet ugyangy le tud gni, ahogy a mi brnk. A vilgosszrek, illetve a fehr albn llatok tzszer olyan rzkenyek a nap kros sugaraira, mint a tbbi eb. A nap sugarai ellen a legbiztosabb vdekezs, ha az llat az rnykban tlti a meleg rkat. Emellett a naptej hasznlata nem hagyhat figyelmen kvl. Termszetesen a naptejtl is kialakulhat allergis brgyullads az erre hajlamos kutyknl, ezrt legbiztosabb vdekezs a hvs rnykos szoba.
Vz, vz, vz...
Mivel neknk, embereknek is megn a folyadkfogyasztsunk knikulban, ezrt termszetesen hzi kedvenceinknek is tbb vizet kell biztostanunk, amit ha lehetsges naponta tbbszr cserljnk, frisstsnk. Azonban oda kell figyelnnk arra, hogy a vz ne legyen tl hideg, mert ez megfzst okozhat. A lgkondicionlval, s a ventiltorral vatosan bnjunk, hiszen ezekre k mg rzkenyebbek, mint mi.
Ami legveszlyesebb a nyrban, hogy a nagy melegben sok kutya, macska, vagy akr rgcsl (Vadszgrny nyri vdelme ) knnyen hgutt kaphat. Mg mi kpesek vagyunk a brnkn keresztl prologtatni, s ezltal hteni magunkat, addig a kutya csak lihegssel a nyelvn keresztl kpes ugyanerre. Ha a hmrsklet egy autban vagy valamely zrt helyisgben tl magasra szkik, s a leveg nem cserldik, akkor a terletet az llat hamar belihegi, a pratartalom megn, s mr nem kpes hteni magt lihegssel, vgl hgutt kap. Ekkor az llat hmrsklete akr 40-42 fokra szkik, kialakul az agyi dma, s sokszor kritikuss vlik az llapota. Ebben az esetben is legfontosabb a megelzs, hagyjuk az llatot jl szellz helyen, figyeljnk a megfelel lgmozgsra, s arra, hogy a hmrsklet maximuma ne legyen tbb mint 30 C. Vannak a hgutra kiemelten rzkeny fajtk, mint a bulldogok (francia, angol) illetve a rvid orr fajtk mindegyike veszlyeztettet, akiknl az vintzkedseket mg szigorbban kell venni. Sokszor azonban mg ezek nem elgsgesek, ilyenkor az llat vzzel val htse sokat segthet (vizes trlkz, vagy frdets). Ha frdetni, sztatni jrtatjuk a kutynkat, gyeljnk arra, hogyha lehetsges ne ll, hanem folyvzben sztassuk, melynek tisztasgrl elre meggyzdtnk. Ha ezekre mind odafigyelnk, kellemesen s panaszmentesen tlthetjk el a forr napokat.
|